güvenlik kamerası
DOLAR: 6.75 TL
EURO: 7.56 TL

Kombi arızalandı su damlatıyor çözüm

2.409 kez görüntülendi


kombi arıza

Ülkemizde çoğu şehirlerde genellikle dondurucu soğuk olmuyor, dondurucu soğukların etkili olduğu şu günlerde daha önce normal olarak çalışan doğalgaz kombileri birer birer arıza vermeye başladı. Tüketiciler çağrı merkezlerini aradıklarında çok fazla kombi donma olayı arızası yaşandığından dıoayı çağrı merkezleri gelen çağrılara yetişmekte zorlanıyor. Servislere ise en erken 2 gün sonrasına randevu veriliyor. Karakışın etkin zamanında işe yaramayan kombiler bir çok tüketiciyi mağdur etmekte.

İlk olarak kombi sorunu nedir? Bunu tespit ettiğimizde aslında olay biraz daha netleşiyor. Normalde en fazla -2 veya -3 derecelere inen hava soğuması -6 ve daha düşük derecelere indiğinde donma olayı daha fazla yaşanmakta sorunun asıl sebebi buradan doğmaktadır.

Peki kombilerde donma damlama sorunları nasıl oluşur? Hangi tür kombiler arıza verir? Kombi arıza çözümü nedir?

Aslında arıza veren kombilerin büyük çoğunluğu enerji tasarrufundan dolayı tercih ettiğimiz yoğuşmalı kombilerdir. Bilindiği gibi yoğuşmalı kombiler verimli çalışma prensibi olarak su buharını yoğuşturarak enerjiye dönüştürürler. Bunun için yoğuşmalı kombilerin içinde yoğuşma tankı denilen şamandıraya benzer bir küçük tank vardır. Aynı zamanda yoğuşma sonrası artık suyu gider musluğundan dışarıya atmak için bir yoğuşma su valfi vardır. Çoğunlukla normal havalarda veya -3 e kadar donmayan bu su gideri veya atık su valfi açık balkonlarda kolayca donma yapar, atık suyu dışarı atamayan kombi emniyet olarak ateşlemeyi keser kombi arıza moduna geçer. Siz çağrı merkezini aradığınızda servis gelse dahi size bu bizim konumuz değil kombi açıkta veya su gideri donmuş tesisatçı veya montaj yaptırdınız firmayı arayın diye bilgi verir. Siz tesisatçı, montaj firması veya üretici firmayı beklerken evde donarsınız.

Çözüm: ilk olarak kombinizi kapalı muhafazalı bir mekan oluşturun bu kombi valfinin donmasını bir nebze engelleyecektir. Gider boruları donmuşsa giderini direk iç su giderlerine vermeyi deneyin bu gider borularının donmasını önleyecektir, ayrıca atık su giderlerini izole etmeniz gerekmektedir. Buraya kadar bir daha sorun yaşamamanız için çözüm önerisi bunlar. Peki donma gerçekleştirğinde damlama varsa nasıl çözüm gerekir? Biraz teknik işlere eliniz yatkınsa kombinizin üst kapağını açın, içerisinde su atma valfinin altında boşaltma kapağını açarak fazla suyu dışarıya akıtın, eğer donma yüksek ise kombiniz kapalı durumdayken fön makinası ile su atma valfini ısıtarak çözülmesini sağlayın, sistem normale dönecektir ama atık su boruları donmuş olduğundan belirli bir süre sonra yine arıza verecektir burada yapmanız gereken kombinizin su gider hortumunu 5 – 10 kiloluk pet su damacansına bağlayarak gider borusunun içindeki donmadan korumuş olursunuz. Geçici iptidai bir çözüm olmasına karşın acil durumlarda bu işlem soğukta kalmaktan sizi kurtaracaktır. Not : Arada bir damacanın dolma durumuna göre boşaltmak için kontrol ediniz.

Müsait zamanda ise ilk başta anlattığımız izalolasyon işlemlerini bu sorunu tekrar yaşamamak için yapmanız gerekmektedir.

güvenlik kamerası

Kombi arızalandı su damlatıyor çözüm Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık