güvenlik kamerası
DOLAR: 7.78 TL
EURO: 9.25 TL

Cryptolocker Ttnet Dosya Şifreleme virüs uyarısı

19.130 kez görüntülendi

Cryptolocker Ttnet Dosya Şifreleme virüs uyarısı
ürün koruma

Kısa bir zaman önce bir çok kullanıcının canını yakan Cryptolocker Ttnet dosya şifreleme virüsü son günlerde tekrar bulaşmaya başladı. Kullanıcı bilgisayarlarına sahte TTnet veya Turktelekom fatura maili gibi gelen virüs kullanıcının tıklamasıyla aktif oluyor bilgisayar içindeki tüm Word, Excel, Pdf, Resim ve zip dosyalarını şifreleyerek kullanılmaz hale getiriyor. Virüs dosyaları şifreledikten sonra tüm klasörlere dosyalarınız şifrelenmiştir dosyalarınızın şifresini çözmek için kredi kartı ile ödeme yapın diye mesaj bırakıyor.  Virüs aynı zamanda sistem geri yükleme noktalarını silerek sistem geri yüklemeyi devre dışı bırakıyor. Kredi kartı ile ödeme yaptığınızda ise kredi kartı bilgileriniz kopyalanarak tüm limitiniz kullanılıyor.

Cryptolocker Virüsünden korunmak için yapılması gerekenler;

Öncelikle algoritması tespit edilince algoritma değiştirerek tekrar piyasaya çıktığından bir çok antivirüs yazılımı virüsü tanımıyor.

Bu gibi kötü durumlarla karşılaşmamak için bir harici disk veya net disk satın alarak sistemizi komple yedekleyin.

Güncel dosyalarınızı kaybetmemek için bilgisayar veya bilgisayarlarınıza otomatik yedekleme programı kurarak günlük/haftalık/aylık otomatik yedekleme yapın. Bu hem sizi virüsten koruyacaktır hemde dosyalarınızı güvende tutacaktır.

Eğer virüs sisteminize bulaştı ise yapılacaklar:

Öncelikle geçmiş olsun diyelim dosyalarınızın güvenli yedeği yok ise maalesef dosyalarınız için bir şey yapılamıyor.

Virüs çok zararlı olmasına rağmen sistemden kolayca temizlenebiliyor olmasına rağmen sistem format atarak yeniden yüklemenizi tavsiye ederiz.

Eğer sisteminize lisanslı yazılımlarınız nedeni ile format atamıyor iseniz Norton cryptolocker removal tool ile temizleyebilirsiniz. Virüsü temizledikten sonra sisteminizde komple bir arama yaparak mesaj dosyalarını siliniz. Windows sistem geri yüklemeyi silmesine rağmen sistem açık olduğundan windowsun geri yükleme dosyasının gizli bölümüne kendisini saklama olasılığına karşı bilgisayarım özellikler / gelişmiş sistem ayarları / sistem koruma bölümünden sistem korumayı kapatarak gizli bölümü komple silin. Sistem geri yüklemeyi kapatmazsanız bu klasörü silemezsiniz.

Tüm ziyaretçilerimiz virüssüz günler dileriz. internetdestek.com

güvenlik kamerası
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık